Bloga wspierają

Dlaczego zarabianie na blogach to zły pomysł?

Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami moim poglądem na temat zarabiania za pomocą blogów. W sieci ten "termin" robi się niebezpiecznie popularny i jednocześnie chwytliwy. Co więcej, ten termin pojawia się obok "dochodu pasywnego".

Zalety

Blogowanie, samo w sobie ma jedną zaletę. Stronę można w dowolnym momencie zaktualizować, dodać tagi, kategorie i zrobione. Dzięki temu rozbudowujemy nasz długi ogon w danej niszy.

Gdyby ktoś nie wiedział co to jest długi ogon w pozycjonowaniu, to już tłumaczę. W telegraficznym skrócie chodzi o to, że pozycjonujemy się na konkretne słowa. Nie bierzemy pod uwagę fraz ogólnych np. tanie laptopy tylko jaki laptop hp za 1500zł. Im więcej takich fraz mamy tym lepiej. Użytkownik wpisujący takie hasło wie czego szuka. Z punktu widzenia zarabiania na reklamach oznacza to tylko tyle, że jeżeli pojawi się dopasowana reklama, to chętniej w nią kliknie.

Poniższy obrazek powinien być bardziej zrozumiały:

Wady

Jeżeli mamy kilka blogów na utrzymaniu, gdzie nie trzeba poświęcić im dużo czasu to jeszcze jest to do zniesienia. Ale gdy trzeba tych blogów mieć dużo więcej i jeszcze zaktualizować każdy to już jest gorzej. I gdzie tutaj jest ten pasywny dochód? Pasywny dochód to taki dochód, do którego nie trzeba dokładać. W tym przypadku dokładamy czas. Zamiast aktualizować jakiś blog, można przecież skupić się czymś innym np. znaleźć nową, ciekawą branżę do zarabiania.

Kolejna wada blogów, a właściwie skryptów blogowych, to ograniczenie jeśli chodzi o modyfikacje szablonów. Jeżeli jest możliwość zmiany szablonu, to nie pozwala ona zrobić dużo. Po za tym osoby biorące się za zarabianie nie mają pojęcia o języku HTML, nie wspominając już o PHP. Dla mnie to akurat nie jest problem - muszę poświęcić trochę czasu na ogarnięcie danego systemu. Ale po co?

Wychodzę z założenia, że jeśli mam dorobić sobie na waciki (czy ma wymarzony samochód), to musi się to stać jak najmniejszym wkładem - przecież nie będę przychodził po pracy, znowu do pracy.

Moim zdaniem, najlepszym wyjściem są zwykłe strony internetowe, zawierające po kilka, kilkanaście podstron. Taką stronę robi się raz i jedyne co się dokłada, to podlinkowanie. Szablon mogę modyfikować jak tylko chcę

Tagi: niezależność finansowa zarabianie na blogach dochód pasywny

Piotr Cichosz aka shpyo - zdjęcie

Piotr Cichosz (shpyo)

Front-end developer i seoninja. Twórca kilku serwisów internetowych, na których eksperymentuje jak bardzo można nagiąć wytyczne Google oraz autor kilku blogów. Pasjonat nowych, otwartych technologii.

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować

Komentarze

Gavatar Davi
Davi 25.07.2011 17:10:10

A na PikoCMS polecasz stawiac takie serwisy wlasnie pod adsense?

Gavatar wynajem biur
wynajem biur 25.07.2011 18:45:24

Niektórzy jeszcze myślą że będą mieli pasywny dochód bez inwestycji, w sensie, że stawiają Adsense na darmowych serwisach (typu: wordpress.com).

Gavatar Krzysztof Lis
Krzysztof Lis 28.07.2011 08:10:17

E tam...

Jak nie masz czasu aktualizować bloga, to tego nie robisz. W porównaniu do statycznej strony blog nie ma to znaczenia. Bo jak nie masz czasu, to też nie aktualizujesz strony statycznej.
Jasne, że blog nieaktualizowany wygląda na opuszczony. Ale wystarczy zrobić małe poprawki w szablonie (np. wyłączyć wyświetlanie archiwów i daty przy wpisach) a blog przestaje wyglądać na opuszczony.

Argument o szablonach też jest moim zdaniem przesadzony. Jaka to zaleta w porównaniu do statycznych stron? Tam modyfikacja szablonów jest łatwiejsza? Myślę, że dla kogoś, kto ma niewielkie pojęcie o programowaniu, łatwiejsze będzie wstawienie dodatkowego widgeta w boczny pasek na blogu, niż wstawienie tego samego menu ręcznie w szablonie strony statycznej, a potem podmianka wszystkich plików na serwerze (chyba, że menu jest np. includowane).

Gavatar dave84
dave84 28.07.2011 14:35:42

wynajem biur - a co, nie da się tak?-.- Są ludzie co zarabiają tysiące $ i mają strony tylko na darmowych hostingach, domenach, skórkach itp...liczą się tylko CHĘCI...

Gavatar Przemysław
Przemysław 28.07.2011 17:47:55

Ja uważam, że blogi można podzielić na aktualizowane na bieżąco i takie, które nie wymagają zmian przez dłuższy okres. Jest tak, bowiem każda tematyka jest inna i wymaga różnego nakładu pracy. Niby blog nieaktualizowany to nie blog, no ale cóż... "stoi na wp to jest blog i kropka" :)

Gavatar Maciej
Maciej 30.07.2011 21:14:11

A kto powiedział, że na wordpressie nie można stawiać stron statycznych ;-) Co prawda dużo miejsca zajmuje, ale ma ciekawe funkcje, wtyczki i jest na bieżąco aktualizowany.

Gavatar Paq
Paq 31.07.2011 16:28:24

Blog jak każda inna strona może zarabiać bez aktualizacji. Zrobienie długiego ogona zapewnia często dużo lepsze wyniki niż stałe wejścia od tych samych odwiedzających.

Gavatar shpyo autor
shpyo 01.08.2011 11:42:58

@Krzysiek: dla mnie stawianie potężnego skryptu (jakim jest niewątpliwie WP) to strata czasu a nawet przerost formy nad treścią. Dla osób, które nie znają się na kodowaniu, gotowy CMS to dobre rozwiązanie. Szablony? Wstawienie widgetu jasne, to jest dobre, ale wstawienie kodu reklam w odpowiednie miejsce to już problem.
@Paq: nie wiem jakie masz doświadczenia z niekatualizowanymi blogami, ale widzę po statystykach, że mam wysoki BR przez co klików w reklam nie ma.

Gavatar pomyslynabiznes.pro
pomyslynabiznes.pro 02.08.2011 16:17:59

Ja myślę, że prawda leży pośrodku. Można zarabiać zarówno na stronach statycznych jak i na nieaktualizowanych blogach, oczywiście wcześniej odpowiednio przygotowanych, tak aby nie wyglądały na opuszczone.

Oczywiście nie ma sensu stawiać WP i wklejać tam 2 artykułów i na tym koniec, to jest przerost formy nad treścią. Ale taki wp i np 70-100 wpisów generujących długi ogon i ładny ruch ? Po pewnym czasie można go zostawić samemu sobie i będzie generował nadal zyski.

Gavatar Osiek
Osiek 02.08.2011 20:56:32

To ja mam pytanie z innej beczki, wszystkie strony podpinasz pod jedno konto AdSense? Ile masz kont?

Gavatar spamerman
spamerman 03.08.2011 07:36:57

@Osiek

Teoretycznie powinien mieć jedno;) Max 2 (licząc firmowe).

Gavatar shpyo autor
shpyo 03.08.2011 08:16:13

No jasne, że mam jedno konto :)

Gavatar Daniel
Daniel 03.08.2011 09:29:14

Ja mam takie zdanie jak pomyslynabiznes.pro. Da się na wszystkim coś wyciągnąć.
Ja sam dopiero zaczynam w tym biznesie i chciałbym wiedzieć jak wygląda rozliczanie się z US. Dokładnie krok po kroku. A szczególnie dla osób prywatnych np. pracujących. Więc czekam na kolejny wpis na temat podatku, chyba że już jest i go nie zobaczyłem :)

Gavatar Łukasz
Łukasz 06.08.2011 21:43:02

Każdy robi to co lubi. Tak jak napisał Krzysiek, możemy bloga potraktować jako taką mini-stronkę, czyli nie datujemy wpisów, robimy ich powiedzmy 30-40 i potem niech się samo kręci :)

Gavatar Mateusz
Mateusz 20.08.2011 16:55:08

Czy nie wpłynie to niekorzystnie na pozycjonowaną stronę jeśli wszystkie stroyn zapleczowe będą powiązane z jednym kontem Adsense?

Gavatar dochód pasywny
dochód pasywny 29.08.2011 19:58:32

"Moim zdaniem, najlepszym wyjściem są zwykłe strony internetowe, zawierające po kilka, kilkanaście podstron. Taką stronę robi się raz i jedyne co się dokłada, to podlinkowanie. Szablon mogę modyfikować jak tylko chcę"

ale w takim wypadku chyba albo wypali albo nie, akutalizacja blogów pozwoli dostosowywać się moze do aktualnych gorących tematów itp

ale tez bez przesady aktualizacja 5 blogów to praiwe jak etat

Informacja: A więc zdecydowałeś/-aś się na komentarz! Bardzo się cieszę. Pamiętaj tylko aby podpisać się imieniem lub nickiem! Komentarze są moderowane i każda próba podpisania się słowem kluczowym i/lub nazwą domeny będą tępione. Mam nadzieję, że nie wymagam dużo w zamian za link dofollow!