Bloga wspierają

Jak wystawić fakturę Vat za AdSense?

Dostaję trochę maili i pytań dotyczących wystawiania faktur za przelewy z AdSense. Nie jestem specjalistą od takich spraw, ale mogę pokazać Wam jak wyglądają FV wystawiane przeze mnie. Poniższy obrazek traktujcie jako wzór. Tak kazała wystawiać FV moja księgowa, więc tak wystawiam.

Tak wygląda FV wystawiana przeze mnie dla Google. Oczywiście oryginał idzie do kosza (Google nie potrzebuje FV), a do księgowej idzie kopia. Najważniejsze są tutaj:

  • Dane Google.
  • Stawka VAT: np (nie podlega) 0%
  • Wystawiana kwota jest brutto.
  • Oczywiście trzeba mieć NIP europejski czyli trzeba poprzedzić nasz NIP prefiksem PL :)

Mam nadzieję, że będzie pomocne :)

Tagi: adsense działalność gospodarcza adsense vat faktura adsense faktury

Piotr Cichosz aka shpyo - zdjęcie

Piotr Cichosz (shpyo)

Front-end developer i seoninja. Twórca kilku serwisów internetowych, na których eksperymentuje jak bardzo można nagiąć wytyczne Google oraz autor kilku blogów. Pasjonat nowych, otwartych technologii.

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować

Komentarze

Gavatar Marcin Kosedowski
Marcin Kosedowski 03.05.2013 10:45:28

Takie 3 uwagi:
1. data wystawienia, płatności i sprzedaży to dzień, w którym fizycznie na twoim koncie pojawił się przelew od Google
2. nie ma już podziału na oryginał i kopię faktury, dzięki czemu możesz wysyłać e-mailem faktury, które muszą być identyczne u Ciebie i u klienta (oczywiście Google to nie dotyczy, bo tak jak piszesz, nie trzeba im wysyłać faktury)
3. „Oczywiście trzeba mieć NIP europejski czyli trzeba poprzedzić nasz NIP prefiksem PL :)” trochę wprowadza w błąd. Samo poprzedzenie NIP-u prefiksem PL nie oznacza, że będzie to NIP europejski. Musisz to zgłosić na formularzu VAT-R w Urzędzie Skarbowym.

I najważniejsze: i tak każdy US interpretuje sobie przepisy tak jak mu się podoba, więc wystawiając fakturę trzeba upewnić się czy konkretny US na pewno ją uzna. Np. US Wrocław Śródmieście chciał jeszcze w uwagach adnotację, że przelew był w PLN i jaki był wtedy kurs EUR/PLN, a US Wrocław Stare Miasto już tego nie chce.

Gavatar shpyo autor
shpyo 03.05.2013 11:34:19

@Marcin Kosedowski - zgadza się wszystko. Dzięki za uwagi.

Moja FV się sprawdza. Wiem, bo księgowa była wzywana do US w sprawie rozliczeń z UE i wszystko było OK :). Widać, że każdy US ma swoje wymagania :)

Gavatar Bartłomiej Jakubowski
Bartłomiej Jakubowski 03.05.2013 13:08:25

Wybór np.(nie podlega) jako stawki oznacza, że niemożemy odliczyć vatu za zakup niezbędnych materiałów, usług do świadczenia tej konkretnej usługi.

Jeśli wpiszemy 0% to wtedy można odliczać vat. Stawką 0% opodatkowana jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru i tak to jest traktowane. Bynajmniej u mnie.

Gavatar Przemysław
Przemysław 03.05.2013 13:58:24

Co do VATUE to można sprawdzić online, czy numer jest już fizycznie aktywny. Ja na zmianę w sieci czekałem dobry tydzień, a podobno trwa to maksymalnie 2-3 dni robocze...

Gavatar stefan
stefan 04.05.2013 16:19:06

najpierw wystawiałem z "np" potem mi księgowi kazali pisać 0% vatu, nie wiem czy urzędnicy im kazali czy sami tak se wymyślili
wiem wiem jeszcze za to mogę bęknąć :D

Gavatar Zdzisław
Zdzisław 22.07.2013 11:44:40

Witam
Powinieneś napisać, że faktury vat wystawiają firmy lub osoby prowadzące działalność gospodarczą. Znam kilka przypadków jak osoby fizyczne wystawiały fakturę. Ponadto w ustawie o vat są załączniki w których znajduje się klasyfikacja usług i towarów do odpowiednich stawek vat. Więc nie jest to wymysł księgowych. Tak jak Marcin napisał w US musisz mieć zgłoszenie o nadaniu NIP europejski. Za brak formalny raczej się nie karze lecz wzywa do poprawki ale jeśli trafi się nadgorliwy urzędnik to może ukarać finansowo za np brak podpisu.

Gavatar Metalex
Metalex 29.08.2013 12:26:52

Dziękuje bardzo mi pomogłeś. Twoja nadzieja spełniona.

Gavatar PUA
PUA 31.08.2013 13:10:41

No offence bro, ale słaby ten blog. Właśnie skończyłem czytać całość i szczerze mówiąć nie znalazłem tu nic wartościowego. Z miesiąca na miesiąc piszesz, że ci zarobki spadają... I NIC Z TYM NIE ROBISZ. Rozumiem, że pisanie o adsense to dosyć wąska i specyficzna nisza, ale wraz jest mnóstwo tematów, które można poruszyć - ot np. testy umiejscowienia reklam, testy różnych jednostek w tym samym miejscu, porównanie szablonów. Ty nic z tego nie zrobiłeś i stopniowo zamiast pisać o adsense przenosisz się na PP - a śmiem twierdzić, że z pierszego można wyciągnąć znacznie więcej.
Tylko trzeba umieć.

Powodzenia w przyszłości.

Gavatar shpyo autor
shpyo 31.08.2013 15:01:53

@PUA: spokojnie. Prócz adsense, blogów mam pracę i życie prywatne :). Wszystko w swoim czasie.

Gavatar PUA
PUA 31.08.2013 16:37:31

czemu usunąłeś adres strony? ja ci piszę wartościowy komentarz (darmowy content!) na twoich warunkach, a ty usuwasz linka. nie ładnie, nie ładnie.

Gavatar shpyo autor
shpyo 31.08.2013 16:53:06

@PUA: podpisujesz się słowem kluczowym. No chyba, że jesteś prawdziwy pickup artist - mystery? ;] Znam trochę to środowisko :>

Gavatar PUA
PUA 31.08.2013 16:56:23

Tak jestem PUA. Jak się do mnie odezwiesz na podanego maila albo zarejestrujesz na forum to się dowiesz z kim dokładnie masz do czynienia. No chyba, że już jesteś zarejestrowany ;-)

Gavatar PUA
PUA 31.08.2013 17:00:18

BTW O ile treść bloga słaba, to przyznam za to, że świetnie się prezentuje na smartfonie - z jakiej wtyczki do tego korzystałeś?

Gavatar Rafał
Rafał 10.01.2014 20:25:30

Z tym vatem to co urząd to obyczaj nawet w moim mieście gdzie mam dwa urzędy dostałem dwie sprzeczne informacje

Informacja: A więc zdecydowałeś/-aś się na komentarz! Bardzo się cieszę. Pamiętaj tylko aby podpisać się imieniem lub nickiem! Komentarze są moderowane i każda próba podpisania się słowem kluczowym i/lub nazwą domeny będą tępione. Mam nadzieję, że nie wymagam dużo w zamian za link dofollow!