Bloga wspierają

Sztuka linkowania stron - czyli jak mieć stabilne pozycje i ile trzeba na to czasu

Dobre linkowanie strony jest na wagę złota. Jeżeli dobrze zaplanujemy kampanię zdobywania linków to nasze efekty będą znacznie trwalsze. A to z kolei przełoży się na stabilne pozycje i konwersję np. kliki w reklamy, sprzedaż, wypełnienie formularza itp. Dzisiaj opiszę Wam krok po kroku jak ja zdobywam linki dla swoich stron. Na pierwszy ogień pójdzie strategia dla nowej domeny - tabula rasa.

Zanim przejdziemy do konkretów trzeba przyjąć kilka założeń:

 1. Strona będzie pozycjonowana na kilka haseł (trudniejsze i łatwiejsze). Zróżnicowanie anhorów to podstawa. Unikniemy w ten sposób filtrów za zbyt intensywne linkowanie nowej domeny tylko na jedną frazę. Linkowanie na wiele haseł jest bardziej naturalne.
 2. Strona posiada wysokiej jakości treść (nie jest to spam ani zaplecze). Tworzymy stronę dla ludzi nie dla robotów Google.
 3. Grafika jest przyjemna dla oka (nie jest to np. domyślna skórka Wordpressa). Jak wyżej.
 4. Jest dobrze zoptymalizowana. Słowa kluczowe w tytule, odpowiedni opis strony w meta description, odpowiednie nasilenie treścią i słowami kluczowymi.

Są to podstawowe rzeczy jakie musi spełnić strona przed przystąpieniem do procesu pozycjonowania. Jeżeli strona spełnia powyższe warunki to możemy przejść do indeksacji strony, a potem do zdobywania linków.

Indeksacja

Zaindeksować stronę można kilka sposobów.

 • Jeżeli mamy stronę postawioną na jakimś skrypcie, który automatycznie pinguje np. wordpress, to wszystko robi się samo.
 • W przypadku tworzenia strony statycznej w HTML musimy wesprzeć się jakimś narzędziem do pingowania. W zupełności wystarczy nam np. pingomatic.com:
  • Wpisujemy adres naszej strony,
  • Zaznaczamy wszystkie opcje
  • I pingujemy

W tym drugim przypadku trwa to o wiele dłużej.

Można jeszcze podlinkować jakimś system SWL, ale nieużywam ich od ładnych kilku lat, więc nie napiszę w tym temacie niczego więcej. Ewentualnie scrapebox'em.

To jest sposób bardziej bezpieczny. Bez zdobywania linków. Jeżeli nie mamy ciśnienia, to jest to dobra opcja.

Kolejny krok, to czekanie aż wszystko się ładnie zaindeksuje.

Linkowanie

Linkować można na kilka sposobów. Wszystko zależy od taktyki, trudności haseł, konkurencji, ilości pozycjonowanych haseł. Zakładam, że będziecie chcieli pozycjonować stronę MFA, czyli taką do której dobraliście odpowiednie hasła (np. za pomocą Market Samurai). Zazwyczaj są to hasła gdzie nie ma wielkiej konkurencji.

Proces ten powtarzam dla każdej swojej strony i jeszcze nie zdarzyło się aby strona zaliczyła jakiś filtr.

Etap I

Przy swoich stronach zazwyczaj mam następujący plan działania:

Najważniejsze: Zawsze zdobywam linki na kilka haseł. Nigdy nie linkuję na jedno, pozycjonowane hasło!

Katalogowanie zaczynam od gorszych katalogów (np. za pomocą jakiejś dodawarki). Dzięki temu powoli zdobywam "moc". Takie katalogi po części akceptują strony od razu lub jest moderowana. Z racji tego, że są to gorsze katalogi (nie są linkowane, mają zerowy PR lub N/A), to indeksowanie nowych wpisów trochę trwa. Jeżeli ktoś ma możliwość linkowania jakimś automatem, to odpowiadam na pytanie: Ile dziennie linków? Moja odpowiedź to od 10 do 20 dla nowej domeny.

Strona powinna pojawić się w SERPach po około 20-30 dniach na interesujące nas hasła (nie będą to wysokie pozycje). Oczywiście w zależności od haseł - może to być krócej lub dłużej.

Takie katalogowanie sobie trwa około 2-3 miesięcy. Dla niektórych z Was może wydać się to dziwne, że tak długo, że po co, itd. Ale przecież zależy nam na trwałych efektach, c'nie?

Etap II

Po pierwszy etapie można sprawdzić efekty. Bez względu jakie by nie były, nie należy spoczywać na laurach. Nawet jeśli efekty będą dobre, to trzeba dalej linkować. W drugim etapie dodaję do lepszych katalogów. Co to są lepsze katalogi?

 • Posiadają PR >= 1.
 • Duża ilość zaindeksowanych stron.
 • Linki prowadzące do katalogów.
 • Najczęściej są moderowane / płatne.
 • Są często aktualizowane.

Takich katalogów jest naprawdę dużo. Nie trzeba tutaj dodawać ich systematycznie, można nieregularnie. Ile to powinien trwać etap drugi? Mniej więcej tyle co etap pierwszy, tylko 2-3 miesiące. Pamiętamy tutaj, że linkujemy w dalszym ciągu na kilka haseł.

Po tych działaniach strona powinna mieć w miarę ustabilizowaną pozycję na wybrane hasła.

To nie wszystko! :)

Jeżeli pozycje będą ustabilizowane to będą generować pierwszy ruch. Jeżeli strona będzie dobrze zoptymalizowana, to mogą się pojawić wejścia z innych haseł (kombinacje treści z tytułem). Wtedy trzeba optymalizować stronę, analizować statystyki.

Mam nadzieję, że tym wpisem rozjaśniłem niektórym, młodym, zapalonym webmasterom, że zarabianie na stronie nie jest proste i szybkie :). Żeby zarabiać na stronie, trzeba generować ruch. Aby generować ruch, trzeba zajmować dobre pozycje w wyszukiwarce (jeżeli tylko na tym źródle opieramy naszą strategię). Aby zajmować dobre pozycje i co najważniejsze stabilne, potrzeba duuuuużo czasu lub pieniędzy.

Pytania, uwagi, sugestie? :P

Tagi: jak linkować stronę jak zdobyć wysokie pozycje w google linkowanie

Piotr Cichosz aka shpyo - zdjęcie

Piotr Cichosz (shpyo)

Front-end developer i seoninja. Twórca kilku serwisów internetowych, na których eksperymentuje jak bardzo można nagiąć wytyczne Google oraz autor kilku blogów. Pasjonat nowych, otwartych technologii.

Komentarze

Gavatar tetsuo
tetsuo 16.04.2012 18:06:20

Czyli pozycjonowanie dla MFA to tylko katalogi? Żadnych precli, zaplecza, nic więcej?

Czy to dlatego że frazy które wybierasz pod MFA są tak mało konkurencyjne, że nic więcej po prostu nie musisz robić?

Gavatar shpyo autor
shpyo 16.04.2012 18:10:30

@tetsuo: Osoba która tworzy MFA zazwyczaj nie ma zaplecza. Zaplecze przy MFA to temat na oddzielny wpis. Opisałem tutaj jedną z metod linkowania. Katalogowanie jest dobrym początkiem. MFA zazwyczaj dobiera się tak, aby hasła były łatwe do wciągnięcia do top10 i wyżej.

Gavatar zgred
zgred 16.04.2012 19:09:12

Eee tam ... ja pod MFA mam bardzo ładne zaplecze wspierajace :) MFA siedzi w topach na kilka fraz :)

Gavatar shpyo autor
shpyo 16.04.2012 19:34:31

@Zgred - Tyś weteran, nie każdy jest taki PRO, więc musi się posiłkowym tym czym jest dostępne :)

Gavatar Paweł Rabinek
Paweł Rabinek 16.04.2012 22:50:27

Zacząć linkowanie od katalogów, w dodatku słabych? :) Eee... To raczej kiepska rada. Nowa domena i już na dzień dobry ma podejrzany profil linków.

Gavatar tetsuo
tetsuo 17.04.2012 14:35:18

@shpyo: rozumiem. A nie jest też trochę tak, że jak jest łatwo stronę wbić wysoko, to też zazwyczaj fraza jest jednak mało wyszukiwana i taki MFA przynosi mały dochód wtedy?

Chodzi mi o to, czy raczej wyszukujesz takie frazy które mają dużo wyszukiwań i małą konkurencję (trzeba pewnie dłużej szukać) czy robisz wiele stron na mało konkurencyjne, ale tez nie tak bardzo poszukiwane strony - kalkulując, że jak masz ich wiele to i tak zarobisz?

PS: wpis o zapleczu pod MFA ja chętnie bym przeczytał :-)

Gavatar Adam
Adam 17.04.2012 16:53:44

W sumie mogę zgodzić się ze shpyo. Stosuję praktycznie tą samą metodę co on i mam takie efekty jak on :)

Tutaj potrzebne jest jedynie odrobina cierpliwości ..

Gavatar Tomek
Tomek 17.04.2012 18:42:38

A co jak się wpadnie w filtr za linkowanie na 1 frazę? Strona pojawia się na inne, ale na tą na którą linkowało się za dużo nie ma jej w wyszukiwarce :>??

Gavatar Paweł Rabinek
Paweł Rabinek 18.04.2012 11:27:46

@tetsuo - piszesz o wolumenie wyszukiwań i popularności frazy, a to nie jest najważniejsze dla MFA. Chodzi o to żeby mieć frazy z lukratywnym CPC i przeciętnym wolumenem wyszukiwań (bo takie łatwo wypozycjonować).

Gavatar Georg
Georg 18.04.2012 12:00:18

Spoko artykuł, w sam raz dla mnie. Do tej pory linkowałem dosyć chaotycznie, bez jakiejś opracowanej, jednolitej strategii. Widzę, że trzeba to zmienić. Trochę jeszcze sam pokombinuję :)

Gavatar Krystek
Krystek 25.04.2012 15:02:03

Dzięki za rozjaśnienie. Jakoś nieszczególnie umiałem dobrać strategię linkowania dla moich stron. Niby pozycje idą pomału do góry, ale nie jestem w pełni zadowolony. Widzę, że popełniałem trochę prostych błędów. Z tego co widzę, to działania "na hura" wcale nie są pożądane przy linkowaniu świeżych stron ;)

Gavatar Dawid
Dawid 15.05.2012 11:58:18

Doradzicie mi jaki powinien byc mniej wiecej stosunek linków dofollow do nofollow ?

Gavatar Donek
Donek 15.05.2012 14:48:31

Niema stałej proporcji... Ale warto mieszać linki żeby uniknąć banów lub filtrów ;)

Gavatar Paweł
Paweł 15.05.2012 15:45:35

Shpyo, a jak tam pozycje stron po pandzie, linkowanych w ten sposób ?

Gavatar shpyo autor
shpyo 15.05.2012 17:15:45

@Paweł - są to stałe linki. Po ostatnich zmianach wszystko jest na swoim miejscu :)

Gavatar Paweł
Paweł 16.05.2012 18:55:55

To podobnie jak u mnie :) a wszyscy narzekaja ze pospadalo :)

Gavatar tutaj
tutaj 22.05.2012 11:22:30

"Mam nadzieję, że tym wpisem rozjaśniłem niektórym, młodym, zapalonym webmasterom, że zarabianie na stronie jest proste i szybkie :)"

Chyba zgubiłeś słówko "nie" :)

Gavatar shpyo autor
shpyo 22.05.2012 11:33:25

Słuszna uwaga :P

Gavatar Przemek
Przemek 22.05.2012 13:53:43

Dzięki za przydatne informacje. U mnie z katalogami to trochę bardziej chaotyczne było :).

Co do SWL to ostrożnie - jedna z moich stron mocno poleciała za to w google. Na szczęście to tylko zapleczowy katalog, na którym chciałem przetestować skuteczność tych systemów.

Gavatar Marek
Marek 05.06.2012 10:57:10

Dobry artykuł. Dodatkowo zyskał na znaczeniu po ostatnim update Google, czyli pingwinie. Mówienie, że dobre linkowanie strony to sztuka, to naprawdę nie przesada ;) Wydaje mi się wręcz, że w świetle ostatnich zmian trzeba zachować jeszcze większą ostrożność i cierpliwość podczas linkowania.

Gavatar helka
helka 12.06.2012 16:43:36

Ciekawy artykuł. Ważną uwagą jest, aby zawsze zdobywać linki na kilka haseł, a nie na jedno, wtedy można oczekiwać zamierzonych efektów.

Gavatar trader
trader 23.06.2012 15:50:35

analizować statystyki czy to nie aby klucz do sukcesu ;)

Gavatar Fashion
Fashion 15.03.2013 15:37:28

Jeśli zaczyna się pozycjonować młodą stronę najlepiej początkowo linkować z blogów i fur, a dopiero później atakować katalogi/presell takie linkowanie wygląda bardziej naturalnie.

Gavatar monitoring
monitoring 03.04.2013 21:04:31

Ciekawy artykuł, na pewno skorzystam z porad.

Gavatar Lukasz
Lukasz 13.10.2013 12:06:10

zdobywanie w katalogach o niskim PR ma jeszcze sens? Google co chwila zmienia algorytm i dużo fraz leci w dół. Cieżko będzie

Gavatar Ats
Ats 22.09.2014 03:01:34

Dla młodej strony raczej odpuścił bym katalogowanie na początku. Lepiej delikatnie z blogów, for dyskusyjnych a dopiero wzmocnił bym kilkoma no może do 50 katalogów dobrze dobranych o różnym pr

Gavatar studiokosmetyki
studiokosmetyki 15.06.2015 13:33:14

Pierwsze słyszę żeby linkować do strony ze słabych katalogów albo takich z PR1. Zawsze uczono mnie, że im lepszy katalog, serwis czy blog, tzn. im ma wyższy PR i TR tym lepiej. Linkowanie ze słabych źródeł jest mało warte a czasami wręcz ryzykowne.

Gavatar Natalia
Natalia 16.04.2018 12:27:04

Pozycjonowanie, optymalizacja oraz linkowanie to najlepsza forma promocji w dzisiejszych czasach. Istnieje wiele firm, które mogą nam pomóc w tym skomplikowanym procesie. Ostatnio nawet natknęłam się na jedną z nich mateusz-kozlowski.pl. Czy ktoś ma może jakieś informacje na temat współpracy z tą firma ? Jestem bardzo ciekawa

Informacja: A więc zdecydowałeś/-aś się na komentarz! Bardzo się cieszę. Pamiętaj tylko aby podpisać się imieniem lub nickiem! Komentarze są moderowane i każda próba podpisania się słowem kluczowym i/lub nazwą domeny będą tępione. Mam nadzieję, że nie wymagam dużo w zamian za link dofollow!