Bloga wspierają

AdWords a AdSense

Kilka razy wspominałem, że nisz pod AdSense można szukać na kilka sposobów. Jedną z metod jest szukanie dochodowych słów kluczowych za pomocą AdWords. Wiele osób pewnie rzadko z tego korzysta. Z racji tego, że prowadzę kilka kampanii reklamowych dla klientów czasem można coś ciekawego zauważyć.

 

Prowadząc kampanie AdWords można dużo się nauczyć - trzeba na bieżąco śledzić skuteczność reklam (teksty, linki, opisy, landing page) i w razie jakiś spadków szybko reagować (np. podnieść stawkę za kliknięcie lub zmienić słowo kluczowe). Z punktu widzenia osoby która zarabia na AdSense, takie dane są dużo bardziej dokładniejsze niż to co pokazuje Narzędzie do propozycji słów kluczowych. Dlaczego? Dane w tym narzędziu są lekko przekłamane i często wprowadzają w błąd.

Powyższy obrazek przedstawia zestawienie kilku haseł na jakie była puszczona kampania. Ważna informacja jest taka, że dane te są z dopasowania ścisłego czyli [słowo kluczowe]. Oznacza to w praktyce tyle, że reklama była wyświetlana tylko i wyłącznie na zdefiniowane przeze mnie hasło.

Kolorem żółtym (wyblakniętym) oznaczyłem kolumny które są najważniejsze z punktu widzenia AdSense:

  • Kliknięcia - kliknięcia w jednostkę reklamową.
  • Wyświetlenia - faktyczna ilość wyświetleń reklamy na dane hasło.
  • CTR - stosunek kliknięć do wyświetleń.
  • Śr. CPC - średni koszt kliknięcia.

Ważną informacją jest to, że strona pojawiała średnio na pierwszym miejscu.

Kolorem pomarańczowym oznaczyłem najlepsze wg mnie stawki za kliki. Ta pozycja w tabeli jest dla mnie głównym wyznaczynikiem opłacalności pozycjonowania się na dane hasło. Pamiętaj, że od podaj stawki należy odjąć 40% (60% jest nasze).

Dla innych trochę zniechęcająca może być ilość kliknięć w reklamę. Dla pocieszenia napiszę, że reklama była emitowana niecały miesiąc, więc ilość tych kliknięć powinna być większa.

Z ciekawości porównałem wyniki z narzędzia do propozycji haseł i to co zauważyłem:

  • O dziwo, średnia stawka CPC była niższa niż faktycznie: 0,70 gr. Może to wynikać z tego, że moja kampanie nie była odpowiednio zoptymalizowana.
  • Ilość wyszukań miesięcznych wyszukań (wyświetleń) była lekko zawyżona (o jakieś 10%).

Na dniach będę stawiał stronę o podobnej tematyce i napewno dam znać jak wygląda sytuacja z AdSense.

Strona jest z branży: uroda.

Tagi: adwords szukanie nisz adsense

Piotr Cichosz aka shpyo - zdjęcie

Piotr Cichosz (shpyo)

Front-end developer i seoninja. Twórca kilku serwisów internetowych, na których eksperymentuje jak bardzo można nagiąć wytyczne Google oraz autor kilku blogów. Pasjonat nowych, otwartych technologii.

Komentarze

Gavatar Marcin Kosedowski
Marcin Kosedowski 06.03.2012 10:31:04

A jak ma się faktyczny CPC względem tego co podaje Narzędzie Propozycji Słów Kluczowych? Napisałeś "O dziwo, średnia stawka CPC była niższa niż faktycznie: 0,70 gr.", ale nie za bardzo rozumiem do czego odnieść te 0,70 grosza.

Gavatar shpyo autor
shpyo 10.03.2012 12:17:56

@Marcin: chodzi o stawki AdWords.

Gavatar Kuba
Kuba 18.04.2012 14:29:54

Wszystko fajnie pięknie ale żeby jeszcze te narzędzia google nie miały aż takiej rozbieżności strasznej, GKWT co innego pokazuje, trendy inaczej , trendy od 2004 jeszcze inaczej... a w życiu będzie jeszcze inaczej :)

Gavatar Adrian Kołodziej E-Biznes
Adrian Kołodziej E-Biznes 27.05.2012 08:27:41

Narzędzie propozycji słów jest w miarę dokładne.

Sama stawka zależy od twojego CTR, pozycji, ilości reklamodawców, od Google itd.

Oglądając twoją kampanię widzę, że strasznie przepłacasz. To nie prawda, że pierwsze pozycja daje najwięcej konwersji.

Daje najwięcej ruchu, ale nie najwięcej konwersji i nie najwyższe zyski. Myślę, że jakbyś dobrze zoptymalizował kampanię, mógłbyś zachować ilość konwersji i płacić nawet 40 groszy za kliknięcie.

Jednak, to temat na dłuższą rozmowę.

Informacja: A więc zdecydowałeś/-aś się na komentarz! Bardzo się cieszę. Pamiętaj tylko aby podpisać się imieniem lub nickiem! Komentarze są moderowane i każda próba podpisania się słowem kluczowym i/lub nazwą domeny będą tępione. Mam nadzieję, że nie wymagam dużo w zamian za link dofollow!