Bloga wspierają

Pytania od czytelników cz. I

Jakiś czas temu dostałem kilka pytań od jednego z Czytelników. Z racji tego, że było ich trochę i jednocześnie ciekawe, to postanowiłem odpowiedzieć na nie na łamach bloga. Tym bardziej, że mało wpisów jest, to idealna okazja na wpis. Co więcej, pewnie wiele osób zadaje sobie podobne pytania.

Wchodząc w daną niszę tematyczną w calach zarobkowych, stawiasz 1 serwis czy np. 3-5 po czym wzajemnie linkujesz?

Dobre pytanie. Uważam, że to pytanie można równie dobrze zadać w następujący sposób: idziesz na ilość czy na jakość? Zawsze staram stawiać się na jakość, bo to prędzej czy później zostanie docenione czy to przez Google czy przez odwiedzających. Wracając do pytania. Jeżeli poruszamy się w niszach, to wg mnie nie ma sensu stawiać kilku serwisów z tej samej niszy. Stawianie kilku serwisów w danej niszy ma sens gdy, ale jest to uzależnione w głównej mierze od naszej strategii.

  • Tworzymy zaplecze klientowi i trzeba postawić kilka(naście) stron tematycznych. Niech to będzie na przykład klient z częściami samochodowymi. Wtedy idealnie byłoby postawić kilka stronek poświęconych różnym częściom samochodowym, opisać je, uszkodzenia, jak naprawić, itp.
  • Chcemy zmonopolizować SERPy dla danego hasła.
  • Mamy większy budżet na MFA.

Tylko w powyższych przypadkach, wg mnie, warto stawiać kilka stron w danej niszy. W innych, to przerost formy nad treścią. Z resztą nisza z definicja oznacza, że jeśli jest w niej jakaś konkurencja, to słaba i osiągnięcie wysokich pozycji nie jest problemem.

Odpowiadając na pytanie: stawiam jeden serwis.

Czy postawienie 1 strony w danej niszy jest dla Ciebie miarodajne tzn. czy jesteś wstanie ocenić czy nisza ma potencjał ? Stawiasz kolejne czy rozwijasz tą 1 ?? Zdaje sobie sprawę, że nie można uogólniać ale może coś podpowiesz :)?

Dobre i zarazem trudne pytanie. Skłamał bym mówiąc, że wszystkie moje serwisy były strzałami w dziesiątkę! Przy tworzeniu takich stron wszystko zależy od testowania i jeszcze raz testowania. Na skuteczność naszej strony wpływa na prawdę wiele czynników. Sam wybór tematyki (niszy) to nie wszystko. Nie da się ocenić czy dana nisza ma potencjał. Miałem raz przypadek w którym myślałem, że mój strzał będzie celny. Gdy postawiłem stronę i zaczęli pojawiać się odwiedzający, okazało się nie było kliknięć w reklamy. Musiałem porzucić tą tematykę, bo odwiedzający szukali zupełnie czego innego niż oferowała moja strona. Jeżeli dana strona nie zarabia, to:

  • zapominam o niej,
  • będzie zapleczem.

Oczywiście są strony, które aż się prosi o rozwinięcie. Nie musi to być z tego samego tematu, ale coś około tematycznego. Nie tak dawno pisałem poradnik do mojego serwisu motoryzacyjnego. Mając własny samochód nie dość, że uczę się nowych rzeczy, to dodatkowo jest to idealny moment na rozszerzenie zawartości strony.

Odpowiadając na pytanie: potrafię ocenić czy nisza ma potencjał, jednak rzeczywistość zweryfikuje ją. Należy cały czas testować i analizować statystyki.

Tagi: mfa pytania strategia tworzenie stron statystyki

Piotr Cichosz aka shpyo - zdjęcie

Piotr Cichosz (shpyo)

Front-end developer i seoninja. Twórca kilku serwisów internetowych, na których eksperymentuje jak bardzo można nagiąć wytyczne Google oraz autor kilku blogów. Pasjonat nowych, otwartych technologii.

Komentarze

Gavatar HaZe
HaZe 07.01.2012 13:27:53

Oj chyba aktualizowałeś wordpressa i Ci templatke też zaktualizowało miałem to samo na jednej stronie ;)

Gavatar shpyo autor
shpyo 07.01.2012 13:35:56

@HaZe: Nie mam wordpressa (nie uznaję go jako cms na bloga :P).

Gavatar Krzysztof Lis
Krzysztof Lis 07.01.2012 14:52:37

Ciekawe, bo dostałem identyczne pytania od czytelnika. Widocznie wysłał je w kilka miejsc.

Swoją drogą -- to świetny pomysł, tak przepytać kilku znanych blogerów i porównać ich koncepcje.

Gavatar Krystian
Krystian 07.01.2012 18:01:15

heh wysłałem tylko dwie takie wiadomości. Do shpyo i Ciebie Krzyśku. Byłem ciekaw waszego zdania. Chętnie dzielicie się swoją wiedzą i macie duuużo większe doświadczenie niż ja. A jak uczyć się to od lepszych :P Miałem swoje przemyślenia i oboje je potwierdziliście. Dzięki :)

Gavatar Krix
Krix 10.01.2012 11:05:09

Dobra pytania, sam dowiedziałem się czegoś przy okazji :) To miło, że ktoś dzieli się swoją wiedzą publicznie. Wielu trzyma ją tylko dla siebie.

Gavatar shpyo autor
shpyo 10.01.2012 11:10:04

Cieszę się, że mogłem pomóc :)

Gavatar czytelnik:)
czytelnik:) 25.01.2012 09:34:04

Mam pytanie co myślisz o seopilot.pl ?
Oferują całkiem ciekawe stawki, ale mam sporą wątpliwość czy uczestnictwo w tym programie nie grozi czasem banem w AdSense?

Informacja: A więc zdecydowałeś/-aś się na komentarz! Bardzo się cieszę. Pamiętaj tylko aby podpisać się imieniem lub nickiem! Komentarze są moderowane i każda próba podpisania się słowem kluczowym i/lub nazwą domeny będą tępione. Mam nadzieję, że nie wymagam dużo w zamian za link dofollow!