Bloga wspierają

Jak pozycjonować stronę MFA?

Zauważyłem, że wiele osób, które zaczyna tworzyć strony pod AdSense ma jeden problem - nie wie jak linkować takie strony. Wbrew pozorom temat nie jest łatwy, bo ze względu na charakter strony, większość wie o co chodzi i stara się utrudniać nam pozycjonowanie. Po za tym, dostaję dużo maili z podobnym pytaniem i nawet pytają o to na innych blogach. Postanowiłem opowiedzieć Wam jak to robię ja.

Założenia

Na początku ustalmy pewne reguły gry. Jeżeli chcemy aby linkowanie naszej strony było w miarę łatwe, to nasza strona musi prezentować się dobrze (jeśli nie bardzo dobrze). Przekonałem się o tym kilka razy:

  • Dobra strona pod kątem wizualnym przyciąga wzrok i jest mile odebrana (zapamiętana).
  • Strona z dobrą treścią jest polecana innym (zdobywamy linki za darmo).

Zakładam więc, że o takiej stronie mówimy. Jeżeli ktoś nie wierzy, to polecam mój ostatni wpis na blogu SEO o tym jak udało mi się wyciągnąć stronę z akcesoriami erotycznymi z bana (trwał tylko 3 lata :P). Także pamiętamy o tym aby nasza strona była dla ludzi, a nie dla Google.

Budżet

Kolejna rzecz: potrzebujemy budżetu na zdobywanie linków np. zlecić komuś katalogowanie, wykupić katalogowanie z automatu czy dodanie do płatnych katalogów. Bez jakiegoś budżetu nie da się. Można robić niektóre rzeczy samemu, ale to się szybko Wam znudzi. Z mojej perspektywy lepiej zlecić komuś kto jest w tym temacie wprawiony i zrobi to lepiej i szybciej.

Jak linkować?

Pewnie nie odkryję Ameryki, ale osobom początkującym (a zaawansowanym dla przypomnienia) napiszę w jaki sposób można zdobyć linki.

  • Katalogi: darmowe, moderowane, płatne, tematyczne. Możemy to robić samemu, komuś zlecić, skorzystać z jakiś dodawarek (automatycznych lub półautomatycznych).
  • Precle: tak samo jak powyżej.
  • Fora: tematyczne, ogólne. W przypadku for tematycznych, sprawa jest prosta. Jeżeli rozwiążemy na naszej stronie czyjś problem to zapunktujemy na forum i będziemy bardziej "wiarygodni" przez co będziemy mogli więcej linków przemycić. Dla for ogólnych polecam działy z reklamowaniem własnych stron :). Jeżeli reklamujemy nasze strony to muszą one wyglądać dobrze. W przeciwnym wypadku wszyscy poznają się, że to jakiś przekręt. Polecam tutaj fora dla webmastrów. Na większości z nich można poprosić o "ocenę".
  • Nie przejmuj się, że linki są nofollow. Jeżeli nawet są, to nic złego się nie stanie. To normalne mieć ich kilka. Wygląda to naturalnie.
  • Różnicuj anchor (tekst pozycjonowany). Im bardziej zróżnicujesz linki tym bardziej naturalnie będzie to wyglądać. Linkowanie wszędzie na jedną frazę jest ryzykowne i zwiększasz szansę na filtr.
  • Komentuj inne blogi. Tutaj możesz zebrać nie tylko link, ale i część ruchu.
  • Korzystaj z darmowych platform np. blogowe. Jeżeli nie masz dużego budżetu, to warto wykorzystać miejsca w których możesz za darmo stworzyć kilka stron i nawet umieścić swoje linki. Szerzej opisałem to na blogu o pozycjonowaniu: Czy warto tworzyć zaplecze na darmowych serwisach?

Jak widać możliwości jest bardzo dużo. Jeżeli uważasz, że zabawa w zarabianie przez Internet to "bułka z masłem" to jesteś bardzo naiwny. Potrzebujesz albo czasu, albo pieniędzy. Jedno i drugie to zawsze jakiś koszt.

Pamiętaj też, że efektów nie będzie z dnia na dzień. Pozycjonowanie to proces długotrwały.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że te proste rady otworzą Wam oczy na proces linkowania. Są to podstawy. Niektórzy je znają, inni nie, a jeszcze inni znają ale nie robią tego. Jeżeli celujemy w niszowe hasła gdzie konkurencja jest bardzo mała, to dzięki tym poradom powinno się bez problemu wbić stronę do top10 lub top3.

Powodzenia!

Tagi: proces pozycjonowania strategia linkowania pozycjonowanie

Piotr Cichosz aka shpyo - zdjęcie

Piotr Cichosz (shpyo)

Front-end developer i seoninja. Twórca kilku serwisów internetowych, na których eksperymentuje jak bardzo można nagiąć wytyczne Google oraz autor kilku blogów. Pasjonat nowych, otwartych technologii.

Komentarze

Gavatar Kaiba
Kaiba 17.12.2011 12:56:36

Co do katalogów jest problem, bo ja jako posiadacz katalogu jak widzę strony pod MFA, od razu kosz. One po prostu bardzo rzucają się w oczy, przez reklamy z każdej możliwej strony, więc katalogowanie- a szczególnie do darmowych katalogów odpada. Do płatnych może przejdzie, bo tam moderatorzy w gruncie rzeczy klikają tylko akceptuj.

Gavatar Diawol
Diawol 17.12.2011 16:53:58

Ja puki co na katalogowanie nie narzekam... Codziennie dodaję do kilku "wartościowych" i moja strona idzie w górę w wynikach...

Kosztem ok. 30 minut dziennie :)

Gavatar BlackPress
BlackPress 19.12.2011 07:50:28

@Kaiba - widocznie Twoja strona nie jest stroną dla ludzi skoro admini katów od razu widzą, że to MFA. W tym przypadku możesz poradzić sobie preclami i katami, które nie są moderowane.

@Diawol - przelicz sobie ile już czasu poświęciłeś razy XX PLN i oceń sam czy nie lepiej zlecić to komuś kto robi to masowo? Oczywiście jeśli budżet jest równy zero to wtedy jest to jedyne rozwiązanie, ale trzeba brać pod uwagę fakt że nasz czas często jest cenniejszy.

Gavatar shpyo autor
shpyo 19.12.2011 08:50:00

@Kaiba - tak jak wspomniał BlackPress trzeba tworzyć dobre strony.
@Diawol - jeżeli masz czas, to ok. Niektórzy nie mają takiego czasu i wolą zlecić.

Gavatar kaiba
kaiba 19.12.2011 08:54:49

Nie robię stron pod Adsense, mówię o tym jako moderator bezpłatnego katalogu.
Zaryzykuje, że dobra strona pod Adsense to sprzeczność- jak się sprawdza takie strony to są obładowane reklamami, a jakby nie były nimi obładowane, to nie strony pod MFA
Ja rozpatruje rzecz jasna dodawanie do Seokatalogów, a nie Webmini ;)

Gavatar shpyo autor
shpyo 19.12.2011 08:56:49

@Kaiba - dużo masz tych katalogów? Może mi je udostępnisz? Mam trochę stron do dodania :P

Gavatar kaiba
kaiba 19.12.2011 09:10:06

Hehe na razie 2, ale planuje postawić na nowy rok 50 na catkatalog- tak będziesz mógł swoje Adsense wsadzać ;)

Gavatar Diawol
Diawol 21.12.2011 19:42:37

Hehe... wiem że lepiej zlecać i widziałem że to nie jest znowu wielki koszt zwłaszcza że płaci się za efekty. Ale puki mam czas mogę robić to sam kosztem siedzenia na fb :D

Gavatar tetsuo
tetsuo 28.12.2011 17:59:06

Ja po jakimś czasie względnie samodzielnego pozycjonowania (większość robiłem sam, tylko jakąś jedną kampanię linkującą wykupiłem za 40 zł na Allegro) też kieruję się już w stronę zlecania jak najwięcej. Szkoda czasu na codzienne siedzenie i klepanie..

Gavatar pomyslynabiznes.pro
pomyslynabiznes.pro 09.01.2012 15:02:18

Z katalogowaniem różnie to bywa. Ale jeśli strona jest dobra, to przyjmują. Kiedyś robiłem ręcznie, później z automatów. Teraz też zlecam katalogowanie i preclowanie + swoje zaplecza. Trzeba jechać na ostrości ;)

Informacja: A więc zdecydowałeś/-aś się na komentarz! Bardzo się cieszę. Pamiętaj tylko aby podpisać się imieniem lub nickiem! Komentarze są moderowane i każda próba podpisania się słowem kluczowym i/lub nazwą domeny będą tępione. Mam nadzieję, że nie wymagam dużo w zamian za link dofollow!