Bloga wspierają

Analizujemy statystyki, by zwiększyć zarobki

W poprzednim wpisie obiecałem Wam, że opowiem trochę o tym jak optymalizować strony na których zarabiacie. Na pewno nie będę tutaj pisał, że trzeba zrobić to, to i tamto. Znajdą się tutaj ogólne informacje na temat czynników jaki trzeba brać uwagę pod kątem optymalizacji strony.

Wszystko będzie opierało się na statystykach, bo one są tutaj kluczem.

Na co w takim razie należy zwracać uwagę przy optymalizacji strony pod kątem AdSense? Jeśli chodzi o mnie, to biorę pod uwagę kilka czynników. Najważniejsze to:

  • Słowa kluczowe z jakich trafiają Internauci na moją stronę.
  • Czas spędzony na stronie (i bounce rate).
  • Ilość stron/odwiedzin jakie wygenerowało dane hasło.
  • Oraz % nowych odwiedzin.

Z racji tego, że strony nastawione na zarabianie nie generują dużej ilości odwiedzin, to nie należy analizować statystyk z jednego dnia lub kilku. Najlepsza ilość danych i zarazem miarodajna będzie z okresu jednego miesiąca. Dlaczego nie kilka dni? Chociaż by dlatego, że wizyty na stronie mogą bardzo różnić się między sobą. Np. wejścia z Google mogą być z różnych (niepowtarzających się) haseł.

Skoro już wiemy na co zwracać uwagę i z jakiego przedziału czasowego, to teraz powstaje pytanie: jak interpretować te dane?!

Interpretacja danych

Wszystko zależy tak na prawdę od filtru. U siebie dane filtruję w następujący sposób:

Dlaczego takie a nie inne parametry?

W ten prostu sposób odrzucam wszystkie pojedyncze, bezwartościowe wejścia na stronę (głównie z Google). Nie ma sensu tracić czas na wejścia odwiedzających, których nasza treść nie zainteresowała. W ten prosty sposób dostaniemy listę haseł (i stron), które są w pewien sposób wartościowe i mogą generować zyski.

Niektórzy z Was, pewnie mają zintegrowane konta AdSense z Analytics. Można też przełączyć się na zakładkę "Przychody z AdSense" i będzie potwierdzenie czy te strony rzeczywiście generują zarobki.

Dodatkowo można jeszcze włączyć jeszcze jedną metrykę którą jest "Strona docelowa". Dzięki temu, wiemy dokładnie na której stronie ląduje użytkownik. Jedna podstrona serwisu może pozycjonować się (np. naturalnie) na kilka haseł).

Teraz nie pozostaje nam nic innego jak umieścić reklamy w odpowiednim miejscu. Wielkiem filozofi tutaj nie ma. Jedyne co można tutaj zmienić, to parametry filtru.

Jest jest jeszcze jeden sposób na optymalizację strony. Gdy mamy połączone konta AdSense i Analytics. Wtedy głównym parametrem są zarobki wygenerowane przez dane hasło. Dodatkową zmienną na jaką musimy zwrócić uwagę to CTR!
Zaletą połączenia tych dwóch konto jest fakt, że w Analytics pojawia się nam zupełnie nowa zakładka (Treść > AdSense > Najlepsza treść AdSense). W tej zakładce znajdziemy tylko te strony, które są najskuteczniejsze - zarabiają najwięcej. W tym miejscu widać czarno na białym:

  • Która treść jest najatrakcyjniejsza.
  • Która podstrona generuje najwięcej zarobków.

Dzięki tym informacjom wiemy w którym dokładnie miejscu trzeba wprowadzać zmiany.

Te informacje powinny dać wiele do myślenia! Prócz optymalizacji strony (tzw. działania "on site") wiemy też, które podstrony serwisu warto podciągnąć w górę w SERPach.

Co z pozostałymi stronami?

Nie zawsze musimy skupiać się na tych najlepszych i dochodowych stronach. Warto też zająć się stronami gorszymi. Należy poprawić treść, grafikę przyjazną dla oka (czytelną). Ważne są też zdjęcia - to one przyciągają uwagę.

Mam nadzieję, że dzięki moim poradom uda się Wam zwiększyć jeszcze bardziej zarobki na swoich stronach. Pytania zostawiajcie w komentarzach pod tym wpisem. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie (w miarę możliwości).

Tagi: analiza statystyk analytics optymalizacja adsense adsense

Piotr Cichosz aka shpyo - zdjęcie

Piotr Cichosz (shpyo)

Front-end developer i seoninja. Twórca kilku serwisów internetowych, na których eksperymentuje jak bardzo można nagiąć wytyczne Google oraz autor kilku blogów. Pasjonat nowych, otwartych technologii.

Komentarze

Gavatar Dodatki
Dodatki 10.11.2011 10:44:30

Zadam może głupie pytanie, ale gdzie dokładnie definiujesz filtrowanie danych z analytics'ów? Widzę, że nie są to filtry przypisane do profilu - tam można wykluczyć ruch z ip itp, ale nie ma tak szczegółowych wartości jak odwiedziny, czy bounce rate. Będę wdzięczny za wyjaśnienia :)

Gavatar Krzysztof Trynkiewicz z SukcesStrony.pl
Krzysztof Trynkiewicz z SukcesStrony.pl 11.11.2011 18:00:05

Dobry tip z filtrami. Tez nie wiem, gdzie je ustawic :P

Gavatar shpyo autor
shpyo 13.11.2011 20:52:39

Te filtry ustawia się w Źródła odwiedzin > słowa kluczowe (na dole tabelki z listą słów kluczowych).

Gavatar Dodatki
Dodatki 14.11.2011 11:15:24

Dzięki za odpowiedź, w życiu bym tego nie znalazł :)

Gavatar Paweł
Paweł 14.11.2011 12:29:44

"W ten prostu sposób odrzucam wszystkie pojedyncze, bezwartościowe wejścia na stronę (głównie z Google). Nie ma sensu tracić czas na wejścia odwiedzających, których nasza treść nie zainteresowała"

No tutaj nie do końca bym się zgodził :) W grupie o której mówisz mogą być rzeczywiście wejścia które użytkownika nie zainteresowały, ale także takie które w pełni zaspokoiły potrzebę odwiedzającego (nie było potrzeby dalszego przeglądania serwisu). Co więcej, tego typu wejścia mogą generować wiele klików w reklamy - trafna treść+trafna reklama lub (co nawet lepsze) trafna ale nie wyczerpująca treść+trafna reklama

Gavatar Kacper
Kacper 14.11.2011 16:39:00

Je jeszcze dodam ciekawostkę.
5-10% wejść na stronę z google pochodzi z fraz z błędami.
np. zamiast grzyby to ludzie wpisują gżyby

Gavatar buddy
buddy 15.11.2011 11:58:00

O proszę, kolejna porcja dobrych wskazówek, warto tu zaglądać. Z tymi filtrami mnie oświeciło trochę :)

Gavatar mieszek
mieszek 22.11.2011 10:00:30

Hmm ciekawa analiza, też muszę to jakoś lepiej ogarnąć u siebie. Warto było poczytać.

Gavatar b0br
b0br 17.12.2011 12:52:59

Dzięki! Na pewno się przyda, zaraz spróbuję wprowadzić to u mnie i zobaczymy jakie będą efekty :)

Gavatar Marcin Kosedowski
Marcin Kosedowski 16.04.2012 16:15:22

Nie wiem czy masz dobrze ustawiony współczynnik odrzuceń. Na najlepszych stronach ludzie wchodzą, klikają w 2-3 reklamy i wychodzą. Współczynnik odrzuceń wynosi 100%, a CTR ponad 200%. To aż taki zły wynik? ;)

Informacja: A więc zdecydowałeś/-aś się na komentarz! Bardzo się cieszę. Pamiętaj tylko aby podpisać się imieniem lub nickiem! Komentarze są moderowane i każda próba podpisania się słowem kluczowym i/lub nazwą domeny będą tępione. Mam nadzieję, że nie wymagam dużo w zamian za link dofollow!