Bloga wspierają

Brak ścieżki wyjścia ze strony

Stworzenie dobrego i zarazem skutecznego szablonu nie jest łatwe. Cechy dobrej strony zostały opisane w jednym wpisie. Dzisiaj chcę się podzielić z Wami pewną refleksją na temat szablonów pod MFA.

Przeglądając statystyki kliknięć i ile zarobiłem w danym miesiącu często widzę, że niektóre strony w kilku dniach miały CTR na poziomie 100% :). Tak, bez ściemy. Zazwyczaj jest to jedne wejście maksymalnie dwa. Lepszych konwersji nie miałem. Zaraz pewnie będą komentarze, że ściemniam. Wiem, że brzmi to nieprawdopodobnie.

Cała sztuczka polega na tym, że nasz szablon jest w odpowiedni sposób skonstruowany. Gdy wgłębiałem się w statystyki takiego dnia z CTR równym 100% zauważyłem, że współczynnik odrzuceń był na poziomie 100% (czyli najgorszy z możliwych) a czas spęczony na stronie wynosił zaledwie 1 sekundę. Oznacza to w praktyce, że odwiedzający nie znalazł tego czego szukał. Na moje szczęście odpowiednią treść znalazł na reklamie AdSense, na której zakończył wizytę na mojej stronie.

Dlaczego tak się stało?

Jest jeden powód. Na stronie (szablonie) nie ma żadnych linków wychodzących (lub innych, rozpraszających uwagę elementów) na których użytkownik mógłby skupić uwagę. Brak linków w stopce, zbędnych linków w menu. Tylko reklamy w Google. Dzięki temu, nawet jeśli odwiedzający nie znajdzie tego czego szukał to jest szansa, że reklama kontekstowa się dopasuje i zachęci do kliknięcia.

To wyjąsnia dlaczego czasami na stronach mam CTR od 80 do 100%. Zdarza się to sporadycznie, ale jest :). Mam tylko nadzieję, że Google nie włącza się czerwona lampka ostrzegawcza mówiąca, że "ten gość może coś kręcić" :).

Tagi: analiza statystyk bounce rate ctr 100% ctr adsense szablon adsense szablon mfa współczynnik odrzuceń

Piotr Cichosz aka shpyo - zdjęcie

Piotr Cichosz (shpyo)

Front-end developer i seoninja. Twórca kilku serwisów internetowych, na których eksperymentuje jak bardzo można nagiąć wytyczne Google oraz autor kilku blogów. Pasjonat nowych, otwartych technologii.

Komentarze

Gavatar Thomas
Thomas 27.09.2011 14:49:28

To ja zaczynam się martwić, że ktoś mi nabija kliki w reklamy jak mam ctr na poziomie 5%. Widzę, że niepotrzebnie :D. A kiedy podasz obiecywane szablony pod adsense? ;)

Gavatar Marcin Kosedowski
Marcin Kosedowski 27.09.2011 19:15:19

Jaki sens miałoby badanie przez Google dziennego CTR przy dwóch wejściach dziennie? Przecież równie dobrze może być tak, że w tym dniu masz jedno wejście i jedno kliknięcie, a później przez tydzień żadnego klika.

O jakiejkolwiek statystyce może być mowa przy 30 próbkach (tu użytkownikach), a i to ma średni związek z rzeczywistością.

Co innego, gdybyś tych użytkowników miał 1000 i 1000 klików. Wtedy Google mogłoby się zainteresować stroną. Pamiętaj, że u nich pracują matematycy i nikt tam się nie jara z jednego wyniku w jednej próbie.

Gavatar Krzysztof Trynkiewicz z SukcesStrony.pl
Krzysztof Trynkiewicz z SukcesStrony.pl 27.09.2011 21:08:11

Zgadzam sie - przy dwoch wejsciach dziennie na strone ciezko wyciagac jakiekolwiek wnioski. Jedyne, jakie moze wyciagnac Google, to ze uzywasz np. proxy do klikniecia raz dziennie w reklamy, wiec obawiam sie, ze dlugo mozesz z takimi statystykami nie pociagnac...

Gavatar Gwen
Gwen 27.09.2011 22:08:05

To tak jak by zapytać dwie osoby na kogo by głosowały jedna by odpowiedziała na PO, a druga na PIS.

Czy w takim wypadku wyniki byłyby wiarygodne?

Gavatar Marcin Kosedowski
Marcin Kosedowski 28.09.2011 10:48:57

A tak z ciekawości, to liczył może ktoś z Was przy jakiej liczbie odsłon można już wyciągać wnioski o CTR strony, jaki uzyskamy w dłuższej perspektywie?

Chodzi mi generalnie o długość trwania testu. Ile odsłon na jeden test zakładacie, żeby pomiary były wiarygodne?

Ja akurat przymierzam się do takich testów i na razie założyłem tydzień na test, co przekłada się na ok. 300 odsłon, ale nie liczyłem czy to wystarczająca liczba, żeby zachować odpowiednią istotność.

PS Shpyo, mam włączonego ABP i widzę szablon, co się dzieje? ;)

Gavatar Robert
Robert 28.09.2011 12:40:58

Hmm, zawsze to jakiś sposób na wysoką konwersję, tylko właśnie ciekawe jak by to wyglądało przy 1000 dziennych wejść.

Gavatar shpyo autor
shpyo 28.09.2011 12:48:11

@Thomas: zanim pojawią się szablony musicie poznać mój tok rozumowania. Dam szablon i zaraz pojawią się pytania typu - "dlaczego tak, a nie inaczej".

Wiem, że ze statystycznego punktu widzenia moja próba jest za mała. Zauważ, że chodzi mi o szczególne przypadki, które zdarzają się bardzo rzadko. Wolisz mieć jeden klik za 1 euro czy 10 klików za 2 eurocenty? MFA jest dość specyficzną gałęzią wg mnie. Diabeł tkwi w szczegółach.

Gavatar Marcin Kosedowski
Marcin Kosedowski 28.09.2011 13:08:21

Wolę 10 klików za 29 eurocentów (średnia dzienna z miesiąca przy nowej stronie :).

Jeszcze jedna sprawa techniczna: dałoby się tak zrobić, żeby formularz komentarzy zapamiętał moje dane? Wszędzie pamięta, a u Ciebie nie ;)

Gavatar Marcin Kosedowski
Marcin Kosedowski 29.09.2011 11:40:31

Jeszcze w nawiązaniu do jednego z moich wcześniejszych komentarzy, policzyłem ile powinien trwać test. Przy założeniu, że mowa o akcji prostej (czytelnik klika w reklamę), wyszło mi wymaganie 30-50 akcji (kliknięć) aby test był wiarygodny.

Przy CTR 5% test powinien więc trwać tak długo aż uzyskamy 600-1000 odsłon strony (30-50 kliknięć).

Gavatar Maciej
Maciej 30.09.2011 21:07:04

"Na stronie (szablonie) nie ma żadnych linków wychodzących (lub innych, rozpraszających uwagę elementów) na których użytkownik mógłby skupić uwagę."

Czyli nie używasz podstron Polityka Prywatności i Kontakt?

Gavatar shpyo autor
shpyo 03.10.2011 09:16:44

@Maciej: nie używam takich podstron.

Gavatar Marcin Kosedowski
Marcin Kosedowski 15.10.2011 12:33:56

A Google nie robi problemów jeśli na MFA nie masz informacji, że zbierają dane? Regulamin AdSense tego wymaga...

Gavatar Sebastian
Sebastian 10.11.2011 15:12:45

Dawno temu umieściłem swoją prezentację maturalną z j. polskiego w internecie. Jedna strona z tekstem i reklamami Google. CTR podobny.

Gavatar tomek
tomek 16.12.2011 22:44:21

Witam,

Przecież, jeżeli ktoś na stronie byłe 1 sekundę to skąd wiedział, że nie znalazł tego czego szukał? Bardziej to wygląda, że ktoś wszedł "kliknęło mu się" przez przypadek i odleciał.

Informacja: A więc zdecydowałeś/-aś się na komentarz! Bardzo się cieszę. Pamiętaj tylko aby podpisać się imieniem lub nickiem! Komentarze są moderowane i każda próba podpisania się słowem kluczowym i/lub nazwą domeny będą tępione. Mam nadzieję, że nie wymagam dużo w zamian za link dofollow!