Bloga wspierają

Co sprawia, że strona jest źle postrzegana przez odbiorców?

Nie tak dawno, KissMetricts przygotowało fajną infografikę na temat "What Makes Someone Leave A Website?" czyli "Dlaczego ludzie opuszczają Twoją stronę". Wg mnie temat przy zarabianiu na AdSense bardzo ciekawy i ważny. Im lepiej zrobimy Internaucie tym będzie lepiej się czuł na stronie i chętniej kliknie w reklamę.

Wg KissMetricts elementów, które źle wpływają na stronę jest kilka. Dokładniej rzecz ujmując osiem. Dla niektórych mogą to być oczywiste oczywistości, warto je jednak sobie przypomnieć i zapamiętać.

Poniżej miniaturka wraz z aktywnym linkiem. Pod infografiką przetłumaczyłem wszystkie punkty oraz dodałem swoje uwagi i komentarze.

Zła nawigacja

Nic tak nie frustruje użytkownika jak beznadziejna nawigacja. Nie chodzi tutaj tylko o menu, ale o całą nawigację i rozmieszczenie poszczególnych elementów na stronie.

  • Nie powinno się umieszczać elementów graficznych, które są niespójne z tym gdzie aktualnie znajduje się użytkownik i wprowadzają go w błąd.
  • Nie rozmieszczaj nawigacji strony w różne miejsca.
  • Nie nazywaj sekcji ogólnymi nazwami.

Zbyt dużo reklam

Tutaj nie ma z czym dyskutować. Zbyt duża ilość reklam w połączeniu z mało atrakcyjną grafiką powoduje, że użytkownika coś trafia. Nie będę cytował znajomego co mówi i myśli jak trafi na taką typową stronę MFA, bo nie wypada :).

Złe rozmieszczenie treści

Źle zaprojektowany układ strony (treści) może skutecznie obniżyć współczynnik konwersji (np. w sklepie). Wg badań, 50% sprzedaży nie kończy ze względu na niemożliwość znalezienia tego czego się szuka na stronie.

Nachalne wideo, flashe i dźwięki

Kto lubi gdy podczas otwierania strony nagle zostaje zasypywany potężną ilością pływających po stronie reklam. Pół biedy gdy mamy otwartą jedną zakładkę. Są tacy, którzy otwierają nowe strony (np. wyniki wyszukiwania) w zakładkach. Nagle coś zaczyna grać :).

Wymóg rejestracji

Nikt chyba nie lubi podawać swoich danych bez względu na sytuację. Jeżeli ktoś wymaga podania np. adresu e-mail w zamian za coś, to raczej ktoś (w tym ja) poszuka tego u konkurencji.

Nudny wygląd i treść

Wg danych statystycznych, 40% osób które miały negatywne odczucia na stronie nigdy do niej nie wracają. Nudna i mało atrakcyjna treść w połączeniu ze "śmieciową" grafiką przybije ostatni gwóźdź do przysłowiowej trumny.

Słaba czytelność

Ten punkt powinien zainteresować każdego kto żyje z reklam na stronie rozliczanych za kliknięcie. Jeżeli wygląd strony, a właściwie jej treść (np. zła typografia, niepoprawnie dobrane kolory) nie jest atrakcyjna, to też zwiększa szansę na opuszczenie strony.

Słaba częstotliwość aktualizacji

Jeżeli ktoś prowadzi bloga lub inny serwis, który wymaga częstej aktualizacji, to powinien pomyśleć na systematycznością. Jeżeli ktoś wejdzie na stronę, której data ostatniej aktualizacji jest np. rok temu, to też może dać do myślenia.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy tworzeniu MFA?

Wg mnie na pewno trzeba zwrócić szczególną uwagę na treść, design, czytelność i odpowiednie rozmieszczenie reklam. W zależności od strategii zarabiania czy zarabiamy na statycznych stronach czy tworzymy coś większego, to trzeba się zastanowić na częstotliwością pojawia się nowych treści.

Dla niektórych, to pewnie oczywiste oczywistości i prawdy stare jak świat. Większość osób uważa, że jak znajdzie jakiś darmowy (zazwyczaj słaby) szablon, wstawi treść, wypozycjonuje, to zacznie zarabiać kokosy. Sukces w MFA to znalezienie złotego środka w proporcjach między tymi czynnikami.

Tagi: infografika mfa optymalizacja strony projektowanie strony skuteczny szablon adsense kissmetrics

Piotr Cichosz aka shpyo - zdjęcie

Piotr Cichosz (shpyo)

Front-end developer i seoninja. Twórca kilku serwisów internetowych, na których eksperymentuje jak bardzo można nagiąć wytyczne Google oraz autor kilku blogów. Pasjonat nowych, otwartych technologii.

Komentarze

Gavatar Krzysztof Trynkiewicz z SukcesStrony.pl
Krzysztof Trynkiewicz z SukcesStrony.pl 11.09.2011 13:30:42

Nawet ujdzie, bo ujeli najbardziej irytujace rzeczy. Maly problem widze w tym, ze wiekszosc z nich to faktycznie kiepskie rozwiazania usability, ale bardzo dobre sposoby uzyskania konwersji - np. popup z rejestracja, dziwne kolorki, duzo reklam, automatycznie odtwarzany film powitalny. Z kolei czestotliwosc aktualizacji nie jest istotna, jesli sie nie ujawnia dat opublikowania tresci :)

Gavatar Robert W.
Robert W. 11.09.2011 16:03:40

Po tym właśnie artykule widać, jak ciężko jest znaleźć złoty środek w wysokiej klikalności na stronach MFA ;) Tak jak wspomniano wyżej - przecież teoretycznie robienie właśnie niektórych z tych rzeczy może dać sukces..

Niezwykle ciężkim zadaniem niestety jest nie zniechęcenie usera do strony a jednocześnie namówienie go do kliknięcia w reklamę..

Gavatar Robert
Robert 11.09.2011 16:57:55

Wszystko to można streścić w jednym zdaniu:

"Strony należy tworzyć pod kątem użytkownika a nie pod kątem reklam".


Jeżeli strona będzie dobrze robiona i użytkownik zostanie na niej dłużej to jest szansa, że kliknie nawet więcej niż raz w reklamę.

Gavatar Robert W.
Robert W. 11.09.2011 18:45:20

@Robert, to jak wytłumaczysz w takim razie popularność stron specjalnie tworzonych pod MFA? Tworzenie stron dla użytkownika jest dobre gdy naprawdę mamy pomysł i czas na to by projekt realizować.

Wiele osób woli znacznie mniejszy wisiłek jakim jest stworzenie zamiast jednej porządnej strony, 30 stron statycznych. Wkład ten sam, a tego nie trzeba aktualizować i zawsze ktoś się trafi kto kliknie.

Wszystko zależy od podejścia człowieka do tematu...

Gavatar Robert
Robert 12.09.2011 10:50:48

@Robert W. - takie typowe typowe strony MFA mają się chyba trochę gorzej niż jakiś czas temu, bo ludzie zaczynają być coraz bardziej świadomi takich reklam.

Ja zbudowałem jedną stronę, która ma 18 podstron, z czego 15 ma treść > 1500znaków. Nie starałem się umieszczać na siłę reklam, na stronie główne są zaledwie dwie (336x300 i pasek linków). Dzięki temu (chyba) średni czas przebywania na tej stronie to ponad 5min a CTR mam prawie 9%. Możliwe że tylko ja tak uważam:) ale wolę zrobić jedną stronę, która będzie zarabiała 3€ dziennie, niż 3 po 1€, mimo iż pewnie te 3 będzie łatwiej zrobić.

Myślę też, że dużo tutaj zależy od samego twórcy strony. Mnie takie typowe MFA strasznie irytują i dlatego ich nie robię. Komuś może to nie przeszkadzać i też jest OK, ważne w końcu aby zarabiać :)

Gavatar Paweł
Paweł 15.09.2011 08:50:18

@Robert jakie mniej więcej rozmieszczeni reklam, ile jednostek? Tematyki pewnie nie podasz?:)

Gavatar Łukasz
Łukasz 16.09.2011 19:15:43

Przy okazji nawigacji, to mógłbyś dodać link do strony głównej do grafiki Seo Ninja. Chyba, że to kłóci się z SEO :)

Gavatar Sebastian
Sebastian 10.11.2011 16:20:31

@Łukasz też w to klikałem kilka razy... :)
Moim zdanie to treść jest najważniejsza, jeśli ona wciągnie użytkownika na maxa to i reklama tekstowa zostanie zauważona, jeśli będzie tematyczna.

Informacja: A więc zdecydowałeś/-aś się na komentarz! Bardzo się cieszę. Pamiętaj tylko aby podpisać się imieniem lub nickiem! Komentarze są moderowane i każda próba podpisania się słowem kluczowym i/lub nazwą domeny będą tępione. Mam nadzieję, że nie wymagam dużo w zamian za link dofollow!