Bloga wspierają

Co może powiedzieć eCPM?

Narzędzia Google cenię sobie za jedną rzecz - dane. W zależności od produktu, zawsze dostarcza dużą ilość danych. Co więcej, jeśli dobrze się na nie spojrzy, można dużo się dowiedzieć. Dzisiaj przedstawię Wam moje podejście do danych eCPM, które są widoczne w panelu AdSense. To tylko pozornie "zbędna" kolumna.

Co to jest eCPM?

Pozwolę sobie zacytować z pomocy Google:

Efektywny koszt tysiąca wyświetleń (eCPM) jest przydatnym sposobem porównywania dochodów w różnych kanałach i programach reklamowych. Efektywny CPM reprezentuje szacowane zarobki wydawcy za każde 1000 wyświetleń.

Efektywny CPM nie pokazuje, ile w rzeczywistości zarabiasz. Jest to wartość obliczana poprzez podzielenie szacunkowych zarobków przez liczbę wyświetleń stron i pomnożenie wyniku przez 1000. Jeśli na przykład zarobisz szacunkową kwotę 0,15 USD za 25 wyświetleń strony, eCPM strony będzie równy (0,15 USD / 25) * 1000, czyli 6,00 USD. Jeśli zarobisz szacunkową kwotę 180 USD za 45 000 wyświetleń reklamy, eCPM reklamy będzie równy (180 USD / 45 000) * 1000, czyli 4,00 USD.

Mam nadzieję, że zrozumieliście to.

Inaczej mówiąc...

Innymi słowy, ten współczynnik pokazuje nam ile moglibyśmy zarobić, gdybyśmy lepiej zoptymalizowali stronę. Jest to szczególnie pożyteczna informacja gdy mamy kilka stron (np. ja). Łatwo wtedy zauważyć pewne korelacje.

Jeżeli zalogujesz się konto AdSense, to pewnie nie raz zdarzyło Ci się zauważyć, że eCPM osiągał wartość ponad 5 euro. Ta stawka tak naprawdę zależy od:

  • branży
  • oraz skuteczności rozmieszczenia reklam.

Dobierając odpowiednią niszę oraz w miarę dobry szablon z reklamami można osiągnąć niezłe zarobki.

W branży finansowej osiąga się bardzo fajne liczby. Nie tak dawno przy 10 wyświetleniach i jednym kliku, eCPM pokazało mi grubo ponad 20 euro. Wyobrażacie ile można wyciągnąć z tej konkretnej branży? Niektórzy takie kwoty osiągają z kilku(nastu) stron.

Zachęcam wszystkich do głębszej analizy tego współczynnika. Może on naprawdę pokazać drzemiący potencjał w którejś z Twoich stron.

Tagi: analiza statystyk ecpm efektywny koszt tysiąca wyświetleń adsense

Piotr Cichosz aka shpyo - zdjęcie

Piotr Cichosz (shpyo)

Front-end developer i seoninja. Twórca kilku serwisów internetowych, na których eksperymentuje jak bardzo można nagiąć wytyczne Google oraz autor kilku blogów. Pasjonat nowych, otwartych technologii.

Komentarze

Gavatar Michał
Michał 16.08.2011 23:50:53

ePCM przy 10 odsłonach nie jest zbyt wiarygodne. Może się np. zdarzyć, że masz 10 odsłon i jedno kliknięcie a później 990 odsłon i 0 kliknięć. Na eCPM trzeba patrzeć w dłuższej perspektywie (jeśli jest mało odsłon dziennie, to trzeba ustawić odpowiednio dłuższy zakres dat).

Gavatar Robert
Robert 17.08.2011 22:48:18

Hej. A gdzie w nowym layoucie AdSense znaleźć ten wskaźnik? Bo jakoś nie widzę takiej statystyki...

Gavatar Rob
Rob 28.03.2012 03:07:53

Czy ten wskaźnik nie nazywa się teraz RPM?

Informacja: A więc zdecydowałeś/-aś się na komentarz! Bardzo się cieszę. Pamiętaj tylko aby podpisać się imieniem lub nickiem! Komentarze są moderowane i każda próba podpisania się słowem kluczowym i/lub nazwą domeny będą tępione. Mam nadzieję, że nie wymagam dużo w zamian za link dofollow!